Yazılım

Powershell Nedir? Nasıl Kullanılır?

Powershell Microsoft tarafından yapılmış Profesyonel kullanıcılar için tasarlanmış Command (cmd) alternatifi bir yazılımdır.Linux/Unix gibi işletim sistemlerindeki CLI’a (Command Line Interface ) rakip olarak üretilmiştir.

Powershell’in kullanım amacı daha çok profesyonel olarak bilişim sistemleriyle uğraşan insanların sistemin derinliklerine inmesi gerektiği yerlerdir. Eğer bir ev kullanıcısıysanız ve bilgisayarları herkesle aynı amaçlarla kullanıyorsanız powershell’e pek işiniz düşmeyecektir ancak elinizin altında bir exchange server varsa veya büyük active directoryler yönetiyorsanız saatlerinizi alan bir işi bir kaç powershell komutu ile halledebilirsiniz. Örneğin Active Directory üzerinde yeni bir user açmak için daha önceden hazırladığınız komutun sadece belirli yerlerini değiştirdikten sonra powershell üzerinde çalıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.Powershell’i biraz da MS-DOS’un geliştirilmiş versiyonu gibi düşünebiliriz, Net Framework kütüphanesi kullanır ve yazılabilecek komutların ucu bucağı yoktur.

Windows Vista ile birlikte piyasaya çıkan Powershell, Vista üzerine indirilebilir olmakla birlikte Windows 7 ve sonraki tüm Microsoft işletim sistemlerinde dahili olarak bulunur.Windows XP service pack 2 ve sonrası işletim sistemlerinde ve Windows Server 2003 ve sonrası sunucular üzerinde çalışabilir.

Powershell’e başlat menüsü -> programlar -> donatılar başlığı altından ulaşabileceğiniz gibi Çalıştır’a powershell.exe yazarak da ulabilirsiniz.

ps1

Bilinen tüm cmd komutları powershell üzerinde de çalışır. Örnek vermek gerekirse bulunduğu konumdaki klasör ve dosyaları gösteren dir komutu;

ps2

Başlangıç için uygun gördüğüm bir diğer fonksiyon ise kullanabileceğiniz komut ve parametleri gösteren Get-help komutu;

ps3

Powershell ile ilgili daha detaylı anlatımlar için diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Not: Powershell’in sağlıklı çalışabilmesi için uygulamayı her zaman Yönetici Olarak Çalıştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir