Yazılım

OpenGL Nedir? Vulkan Nedir?

opengl-nemabil

OpenGL

Açılımı Open Graphics Library (Açık Grafik Kütüphanesi) olan OpenGL, Silicon Graphics tarafından geliştirilen ücretsiz bir 3D Grafik arabirimidir. İki boyutlu ve üç boyutlu grafik uygulama geliştirmek için kullanılır. Windows, MacOS ve Linux gibi işletim sistemleri ve AMD, Nvidia gibi donanım üreticilerinin ekran kartları OpenGL’yi destekler. Günümüzdeki en güncel sürümü ise 2014 yılında yayınlanan 4.5’dir.

OpenGL işletim sisteminden bağımsız olarak grafik çizimleri yapar. Grafik kartları ve mimarilerine takılmadan standart biçimde çalışır. Ayrıca C, C++, C#, Python, Java ve Fortran gibi dilleri de sorunsuz bir biçimde destekler. Kısacası Directx’e göre çok daha fazla platformu destekler.

OpenGL 4.5

OpenGL’nin son versiyonu olan OpenGL 4.5’in en yeni özelliklerine internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

vulkan-nemabil

Vulkan

OpenGL ve Directx benzeri bir api olan Vulkan, OpenGL 4 ve üzerini destekleyen tüm ekran kartı sürücülerinde bulunur. Ayrıca daha önce Khronos Group tarafından geliştirilen glNext projesinin yeni ismidir. AMD tarafından geliştirilen ve sadece AMD ürünlerinde çalışan Mantle’nin ve Microsoft’un sadece Windows 10’unda çalışan DirextX 12’nin aksine Vulkan, akıllı otomobillerden telefonlara kadar her türlü platformlarda grafik işleyebiliyor.

24 senelik OpenGL’nin aksine Vulkan oldukça yeni nesil bir yazılımdır. DirectX’in yerini alıp almama tartışmaları zaman zaman alevlense de, çeşitli tabular sebebi ile hala yeterince ses getirebilmiş değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir