Windows

Windows Temp Klasörü Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınızdaki Temp klasörünün ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Zaman zaman Temp dosyalarını silme tavsiyelerinin güvenli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? O halde sık sık adını duyduğumuz Temp klasörünün ne işe yaradığını inceleyelim.

Temp klasörü adını ingilizcedeki Temporary (geçici) kelimesinden alır. Windows işletim sisteminin bulunduğu klasörün içindedir ve içindeki tüm dosyaların uzantısı tmp’dir. Temp klasörü bilgisayarda açtığınız yeni klasör ve office belgelerinin, internette ziyaret ettiğiniz web sitelerinin küçük resimlerinin, indirip kaldırdığınız programların, eklentilerinin vs. yedeğini tutar. Bu işlemlere tekrar ihtiyaç duyduğunuz zaman ise yedekleri kullanarak daha hızlı işlem yapabilmenizi sağlar. Kısacası bilgisayarınızdaki yedeklerin saklandığı klasör Temp klasörüdür.

Bilgisayarınız yedekleri kendisi silse de çoğu zaman yetersiz kalır ve bir süre sonra bu yedekler bilgisayarınızda sizi şaşırtacak derecede fazla yer kaplar. Bu sebeple silme işlemini zaman zaman kendiniz yapmalısınız. Temp klasörünün içindeki dosyaların tamamını gönül rahatlığıyla silebilirsiniz, içinde önemli birşey olmayacağı için bilgisayarınıza herhangi bir zararı da olmayacaktır. Eğer kullanılan bir dosya var ise zaten Windows onu silmenize izin vermeyecektir.

Temp klasörüne ulaşmak için;

  • Bu Bilgisayar > Yerel Disk (C:) > Users > “Bilgisayar Adınız” > AppData > Local > Temp veya,
  • Başlat çubuğunu açarak arama kısmına %temp% yazabilirsiniz.

Bilgisayarınızı her açtığınızda Windos’un temp klasörünün otomatik olarak silmesini de sağlayabilirsiniz.

  • Not defterini açın.
  • İçine rd %temp% /s /q
    md %temp% satırlarını yapıştırın.
  • Ardından kaydederken üstteki adres çubuğuna (dosyanın kaydedileceği yer) %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup yolunu yazın.
  • Dosyanın adına cleantemp.bat yazarak kaydedin.

Bu sayede temp klasörünün doluluğunu dert etmenize gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir