Windows

Windows 10’un Bilgisayarınızı Update Server Olarak Kullanmasını Engelleyin

Son zamanlarda gündeme gelen en enteresan şikayetlerden birisi, internet kullanmamalarına rağmen insanların AKK kotasını iddia etmeleri farketmeleri oldu. Suç başta Türk Telekom’da gibi görünse de, problem Windows 10 kaynaklı gibi görünüyor.

Öğrendiğimiz kadarıyla Windows 10 her bilgisayarı aynı zamanda Update Server olarak kullanıyor. Bu sayede updateleri diğer kullanıcılara upload ederek bant genişliğini büyük ölçüde kullanıyor. Hiç internet kullanmadıkları halde kullanıcıların AKK’ye takılmasına ise büyük ölçüde bu sebep oluyor.

Bu uygulama arayüzden tam olarak kapatılmasa da, sadece Local networkümdeki cihazlara upload et olarak ayarlanabiliyor. İşte nasıl yapılacağı;

  • Başlat tuşundaki Ayarlar‘a tıklayın.

upd1

  • Güncelleştirme ve Güvenlik‘e tıklayın. Ardından Gelişmiş seçenekler‘e tıklayın.

upd2

  • Açılan pencerede Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç kısmını göreceksiniz.

upd3

Bu seçeneğe tıkladığınızda Windows’un güncelleştirmeleri internete bağlı diğer cihazlara upload ettiğini anlatan kısa bir açıklama bulunmakta.

upd4

  • Varsayılan olarak ağınızdaki bilgisayarlarla birlikte İnternet’deki diğer tüm bilgisayarlara güncelleştirmeleri göndermeye izin veren seçeneğin işaretli olduğunu göreceksiniz. Sadece Yerel ağdaki bilgisayarları seçmek diğer bilgisayarlara upload yapmanızı engelleyecektir.

Bu yöntem Microsoft ile birlikte Blizzard gibi birçok şirketin uzun süredir başvurduğu bir yöntem. Eksileri olduğu gibi pek çok avantajı da tabii ki mevcut. Bu konu hakkında sık sorulan sorulara Microsoft’un web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir