Windows

Windows’un Aniden Başlayan Güncellemeleri Nasıl Kapatılır? Windows 10 Güncelleme Saati Nasıl Değiştirilir?

Yaptığınız çalışmalarınızın, veya izlediğiniz filmin ortasında güncelleme için bilgisayarınızın aniden yeniden başlatmaya geçip uzun süre takılı kalması oldukça sık rastlanan bir Windows 10 problemi. Uyarı vermeden yeniden başlatmaya geçen Windows’un bu probleminden kurtulmak için oldukça basit bir çözüm bulunmakta.

Sık sık şikayet edilen ve Microsoft’a defalarca iletilen bu yeniden başlatma problemi, özellikle önemli bir iş ile uğraşıyorsanız oldukça can sıkıcı olabiliyor. Herhangi bir uyarı vermeden yeniden başlatmaya geçen sisteminizin tekrar başlaması için de güncellemenin tamamlanmasını beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak bu duruma bir hatadan çok yanlış ayarlanmış update ayarları sebep oluyor.

İlgili Makale: Windows Güncellemelerini Tamamen Kapatmak

Eğer aniden başlayan güncellemeyi kapatmak, update zamanını değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyin.

  • Başlat’a tıklayıp ardından Ayarlar’a (Çark simgesi) tıklayın.
  • Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. (Update & Security)
  • Güncelleme Ayarları’nın altında bulunan Aktif saatleri değiştir (Change active hours) seçeneğine tıklayın.

güncelleme zamanını ayarlamak

  • Karşınıza gelen ekrandaki saat ayarları ile bilgisayarınızı hangi saatler arasında kullandığınızı ayarlamalısınız. Eğer Windows güncellemeleri tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmaya ihtiyaç duyarsa, bu saatler arasında bilgisayarınız yeniden başlatmaya geçmeyecektir. 
  • Yapmanız gereken en faydalı yol ise, boş zamanlarınızda aynı ekranda bulunan Güncellemeleri Kontrol Et seçeneği ile mauel olarak güncelleme yapmanızdır. Tüm güncellemeleri tamamlanmış bilgisayarınız doğal olarak yeniden başlatılmaya da ihtiyaç duymaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir