microsoft windows lisans
Windows

Microsoft Ürünleri Lisanslama Modelleri! OEM Lisans Nedir?

Microsoft’un sözde çok basit lisans sözleşmeleri ve lisanslama türleri kafanızı karıştırdıysa yazımıza göz atabilirsiniz.

Windows Lisanslama Yöntemi 4’e ayrılır. Bu 4 yöntemle sahip olacağınız Windows sürümleri arasında herhangi bir fark görüntülenemez.

  • Retail (Perakende/Kutulu) Sürüm
  • OEM Sürüm
  • Yükseltme Sürümü
  • Open Lisans

Retail (Kutulu) Lisans Nedir?

Perakende olarak mağazalardan ve Online Store’lardan satın alabileceğiniz sürümdür. En pahalı sürüm olmasıyla birlikte kullanım koşulları en esnek sürüm de budur. Bilgisayara değil kişiye eşleşir. Aynı anda yalnızca bir adet bilgisayarda kullanabilirsiniz. Anakarta veya cihaza eşleşmez, bilgisayarınızı değiştirdiğinizde başka bir bilgisayarda aktif edebilirsiniz. Kutunun içeriğinde ek olarak kurulum yapabileceğiniz diski de mevcuttur.

 

OEM Lisans Nedir?

OEM Lisans bir bilgisayara ait olan lisans türüdür, başka bir bilgisayara aktarılamaz. Bu lisans türü anakartınız ile eşleşir, ekran kartı, ram, harddisk değişimlerinde lisansınızda herhangi bir değişiklik olmaz, ancak anakart değiştirdiğinizde yeni bir OEM lisans satın almanız gerekir. Arıza nedeniyle anakart değiştirmeniz gereken bir durumda Microsoft ile görüşmeniz durumunda yardımcı olabilirler ancak ne yazık ki bunun garantisini veremeyiz. Bir bilgisayar satın alırken eğer harici olarak lisans satın almayacaksanız OEM lisansa sahip olup olmamasına dikkat etmek gerekir. Bilgisayarın üzerinde bir etiket şeklinde görülebilir.

Yükseltme (Upgrade) Sürüm:

Eğer elinizde eski sürüm bir OEM veya kutulu lisans varsa, bir üst sürüme geçmenizi sağlayan sürümdür. Bazı durumlarda ücretsiz yayınlanabilir. Örneğin Windows 10 yayınlandığında Windows 7 ve 8 sürüme sahip olan herkes için ücretsiz yükseltme sürümü yayınlandı. Kullanıcılar verilerini kaybetmeden bir üst sürüme geçebildiler. Yükseltme sürümlerinde parça hatta bilgisayar değişikliği yapabilirsiniz.

Open Lisans Nedir?

Küçük ölçekli firmalardan büyük şirketlere kadar tercih edilen lisanslama yöntemidir. Birden fazla bilgisayarınız ve kullanacağınız Microsoft ürününüz varsa (Windows, Server, SQL, Office vb. tüm ürünler için) Open lisans kullanarak hem vakitten hemde key kalabalığından kurtulabilirsiniz. Örneğin Microsoft Office 2010 için alınmış tek bir key ile 20 bilgisayarınızdaki Office’i lisanslayabilirsiniz. Bu lisans türü satın alınmış firmaya aittir ve sadece firmanın cihazlarına kurulabilir. Microsoft özellikle büyük ölçekli firmalara yüksek indirimler veya ayrıcalıklar sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir