Virüs

Bad Rabbit Virüs Çözümü ve Yayılmasını Engellemek

Fidye virüsü gündeminde bu kez Bad Rabbit var. Kullanıcıların karşısına güncelleme görünümüyle çıkan bu virüs, bilgisayarınızdaki dosyalar için tehdit oluşturuyor. Peki bu fidye virüsünden korunmak için neler yapabilirsiniz?

Gündemi sürekli meşgul eden sayısız virüsün ardından bu kez Bad Rabbit virüsü konuşuluyor. Peki Bad Rabbit virüsü nedir?

Bu virüs tıpkı WannaCry virüsü gibi bulaştığı bilgisayardaki tüm dosyaları şifreleyerek, dosyaları açmak için gereken şifre karşılığında bir nevi fidye istiyor. Fidyenin karşılığı ilk 40 saat içinde ödeme yapıldığı takdirde 281 Dolar. Ancak 40 saatten sonra ücretin oldukça arttığı söylenmekte. Virüs Adobe Flash güncellemesi olarak görünüyor ve güncellemeyi denediğiniz anda bilgisayarınıza yayılıyor. Güncelleme ekranı aşağıdaki gibi görünüyor:

Bad Rabbit Virüsünün Yayılmasını Engellemek İçin:

  • infpub.dat” isimli bir dosya oluşturarak, bu dosyayı C:\Windows klasörüne taşıyın.
  • Dosyanın yetkisini sağ tıklayıp Özellikler‘e tıkladıktan sonra Güvenlik kısmından Gelişmiş‘e tıklayarak “Sadece okuma” olarak ayarlayın.

Bu işlemlerin ardından gelen virüsü açsanız dahi, bilgisayarınıza yayılmayacak ve dosyalarınız şifrelenmeyecektir. Bu işlemlerin yanında Antivirüs programınızı sürekli güncel tutmanız gerektiğini hatırlatalım. Adobe Flash’a artık çok fazla ihtiyaç duyulmadığından dolayı, eğer kullanmıyorsanız bilgisayarınızdan kaldırmanızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir