whatsapp para gönderme
Mobil

WhatsApp Para Transferi Nasıl Yapılır? WhatsApp Payment Hakkında Herşey

WhatsApp para gönderme özelliği yolda! Gelin, WhatsApp’ın kısa bir süre önce Hindistan’da kullanılmaya başlayan UPI tabanlı para transferi özelliği WhatsApp Payments’i yakından inceleyelim ve nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

Gün geçmiyor ki Mark Zuckerberg sahibi olduğu uygulamalara yeni bir özellik eklemesin. Yaklaşık 900 Milyon gibi ciddi bir kullanıcı kitlesi olan WhatsApp’a bu kez para gönderme özelliği eklendi.  Kişilerin birbirlerine para göndermesine imkan tanıyan bu özellik,  Hindistan’da 200 milyon kişi tarafından test edilmeye başlandı. Kısa bir süre sonra aşamalı olarak tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulması planlanan WhatsApp Payments özelliğine biraz daha yakından bakalım.

WhatsApp para gönderme /  Payment tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Bu uygulama en kısa tanımıyla, standart kullanıcıların uygulama içinden birbirleri ile para alış verişi yapmalarına olanak sağlar. Yani arkadaşlarınıza veya ailenize para transferi yapabilirsiniz, ancak alışveriş yapma, bilet alma vs. gibi işlemler yapmanız veya Payment özelliğini kullanmayan bir banka hesabına para transferi yapmanız WhatsApp Payments ile mümkün değil. UPI tabanlı olduğu için birkaç basit işlem sonrasında paranız direk hesaba aktarılacaktır.

Sistem, kullandığınız WhatsApp hesabınıza kayıtlı telefon numarası ile bu numaraya kayıtlı banka hesabınızın senkronize olmasına dayanıyor. Transfer işlemini yapabilmek için hem sizin, hem de para göndereceğiniz kişinin WhatsApp Payment özelliğini açık bulundurması ve banka hesabını WhatsApp’a senkronize etmiş olması gerekiyor. Bu basit ayarları tamamladıysanız para gönderme ve alma işlemlerinizi sorunsuzca yapabilirsiniz.

WhatsApp para gönderme ayarları nasıl yapılır?

Para göndermek ve almak için öncelikle WhatsApp’a girin. Ardından,

 • Ayarlar > Ödemeler > Ek > Ödeme seçeneğine ulaşarak Ödeme’yi aktif hale getirin. Kullanıcı sözleşmesini kabul ederek ayarlarınızı tamamlamış olacaksınız.
 • Bu özelliği kullanabilmek için uygulamanızı son sürümüne güncellemenizin şart olduğunu unutmayın.

WhatsApp Payments için banka hesabı ekleme, banka hesabı nasıl eklenir?

Para transferi için bir banka hesabı eklemeniz gerekiyor. Bunun için,

 • Yine Ayarlar > Ödemeler > Ek > Ödemeler seçeneğine ulaşın. “Banka Hesapları” kısmından “Yeni Hesap Ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcı sözleşmesini ve şartlarını kabul ederek devam edin.
 • Sırada SMS ile doğrulama işlemi var. Bu adımı da tamamladıktan sonra hesabı eklemek istediğiniz bankayı seçin.
 • SMS’i gönderdiğiniz numarayla bağlantılı bir hesabınız (veya birden fazla hesap) varsa, o bankadaki hesabınızı (veya hesaplarınızı) eklemiş olursunuz.
 • Bu şekilde dilediğiniz kadar banka hesabı ekleyebilir, bu hesaplar arasında öncelik ayarlamaları yapabilirsiniz.

whatsapp para gönderme

WhatsApp Payment ile para nasıl gönderilir?

Not: Uygulama üzerinden para göndermek için karşınızdaki kişinin de ödeme ayarlarını açık bulundurması ve banka hesabını eklemiş olması gerektiğini unutmayın.

 • Para göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açın.
 • Fotoğraf, konum, kişi vs. göndermek için kullandığınız Ekle tuşuna (iPhone’da “Artı +” tuşu, Android’de “ataç” tuşu) tıklayın. 
 • Buradan “Ödeme” seçeneğine tıklayın ve göndermek istediğiniz para miktarını yazın. Bu kısma ödeme hakkında notlar da yazabilirsiniz.
 • Ödemeyi tamamlamak için para göndermek istediğiniz hesabın UPI Pin’ini girin.

whatsapp para gönderme

Tüm bu adımların ardından herhangi bir sorun yoksa paranız karşı tarafa iletilmiş olacaktır.

Bu özelliğin güvenliği her ne kadar tartışma konusu olsa da, basit ve kullanışlı oluşu ile çok büyük bir kitle tarafından kullanılacağı su götürmez bir gerçek. Özellikle internet üzerinden satış yapan ufak çaplı satıcılar ve Instagram gibi platformlardaki satıcılardan alışveriş yapanlar bu özelliği çok sevecek 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir