iphone şarj olmuyor
Mobil

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

Telefonunuzu şarja takmanıza rağmen şarj olmadığını görüyorsanız endişelenmeyin. Aşağıda bahsedeceğimiz adımlarla iPhone şarj olmuyor sorununuza ve “Bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatasına çözüm bulabilirsiniz.

Şarja taktığınız telefonunuzun şarj olmadığını gördüğünüzde hemen pilini değiştirtmek veya yeni bir şarj aleti almak için acele etmeyin. Eğer sizin de iPhone şarj olmuyor gibi şikayetleriniz varsa, birazdan bahsedeceğimiz adımlarla iPhone telefonunuzun veya iPad gibi Apple ürünlerinin şarj sorununu çözebilirsiniz.

İlgili Makale: Sahte Şarj Aletlerini Anlamanın Yolları

Telefonunuzu zorla başlatın

iPhone’u zorla başlatmak genelde yazılımsal hataları çözüyor. Telefonunuzun şarj olmadığından şikayetçiyseniz,

  • Telefonunuzun şarj kablosunu çekin.
  • Ardından zorla kapatma işlemini yaparak telefonunuzu yeniden başlatın.
  • iPhone’unuz açıldıktan sonra tekrar şarja takın.
  • Eğer zorla başlatma ve kapatma işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu makaleyi ziyaret edin.

Eğer  sorununuz yazılımsal kaynaklı ise, bu işlemlerden sonra şarj kablosunu taktığınızda telefonunuz şarj olmaya başlayacaktır.

Adaptörünüzü ve şarj aletinizi kontrol edin

Eğer telefonunuz zorla başlatma ile düzelmedi ise akla gelebilecek ilk problem şarj aletinizden kaynaklanan sorunlardır. Şarj kablonuzda veya adaptörünüzdeki herhangi bir kırık, kopuk, yanık veya katlanma şarj sorununa yol açabilir. Eğer şarj aletinizde herhangi bir bozukluk belirtisi varsa,

  • Telefonunuzu başka bir şarj aleti ile şarj etmeyi deneyin. Eğer şarj olmaya başladıysa, telefonunuza mutlaka “orjinal” bir şarj aleti alın.

Adaptörü taktığınız prizi, bilgisayarı vs. kontrol edin

Şarj aletinizde herhangi bir problem olmadığından eminseniz, adaptörü taktığınız bağlantıları kontrol etmelisiniz. Bilgisayardaki USB girişinde, uzatma kablonuzda veya duvardaki prizde olabilecek bir problem telefonunuzu riske atacağı gibi, şarj etmeme sorununa da yol açabilir.

  • Adaptörünüzü taşınabilir Power Bank, başka bir bilgisayar, başka bir bir priz gibi farklı bir kaynaktan şarj etmeyi deneyin. Eğer şarj aletinizi taktığınız kaynakta bir problem varsa, bunu değiştirmek sorununuzu kolayca çözecektir.

“Bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatası

Bu hataya, yukarıda bahsettiğimiz sahte şarj aletleri sebep olmaktadır. Telefonunuza orjinal olmayan bir şarj aleti taktığınızda bazen telefonunuz bu hatayı vererek iPhone’unuzun şarj olmasını engeller. Orjinal bir şarj aleti kullanarak bu hatadan kolayca kurtulabilirsiniz.

iPhone’unuz tüm bu yöntemlere rağmen hala şarj olmuyor ise, telefonunuzun bataryasından kaynaklanan bir problemi var demektir. Mutlaka yetkili bir Apple bayisine giderek iPhone şarj sorunu için destek alabilirsiniz. Unutmayın, telefonunuzun pilini yetkili olmayan bir telefoncuda değiştirmeniz telefonunuzun garanti dışında kalmasına sebep olacaktır.

Yetkili Apple bayilerini öğrenmek için Apple’ın sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir