Mobil

iOS 10’da Touch ID ile Kilit Ekranını Eski Haline Getirmek

Apple, iOS 10 ile birlikte kilit ekranı üzerinde yeni değişiklikler sundu. Touch ID sensörünün kilit ekranını açarkenki çalışma şekli Android’e benzer bir hale geldi diyebiliriz. Kilit ekranında bulunan bildirimlerin görünmeden doğrudan Ana ekrana atlanması geride kaldı. Artık Touch ID ile cihazının kilidini açan iPhone veya iPad sahiplerinin Ana ekrana geçiş yapmak için ekranın altındaki tuşa bir kez daha basmaları gerekiyor.

Apple bu değişiklikle kullanıcıların kilit ekranını atlayıp geçmemelerini, bu alanı daha aktif şekilde kullanmalarını hedefliyor. Fakat malesef, bu yeni düzen kullanıcıların Ana ekrana ulaşmak için fiziksel tuşu kullanmalarını gerektiriyor, bu da zaten hassas olan tuşun kullanım miktarını artıracak. Daha önce Ana ekran tuşlarının işlevini yitirdiği gibi problemlere dair şikayetlerin olduğu oldukça bilinen bir sorundu.

ios10nemabil

Neyse ki, eski düzene dönmek isteyenler için bir çözüm yolu var. Aşağıdaki adımları takip ederek, Touch ID ile kilit ekranı eski haline getirebilir ve doğrudan Ana ekrana geçebilirsiniz.

  1. iOS 10 yüklü cihazınızdan Ayarlar kısmına girin.
  2. Ayarlar bölümündeki Genel kısmını seçin.
  3. Daha sonra Erişilebilirlik ve Ana Ekran Düğmesi seçeneğini sırasıyla takip edin.
  4. Parmağı Koyarak Aç seçeneği açık konuma getirin.

Artık Touch ID  özelliğini eskisi gibi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir