macos ekran görüntüsü alma
MacOS

MacOS’da Ekran Görüntüsü ve Video Alma

MacOS ekran görüntüsü görüntüsü alma ve ekran videosu çekme işlemlerini yapma konusunda zorluk mu çekiyorsunuz? Bu makalemizde Apple Mac bilgisayarlarda ve tüm MacOS işletim sistemlerinde ekran görüntüsü almanın yolundan bahsedeceğiz. MacOS ekran görüntüsü alma işlemi için aşağıdaki adımları takip ederek ekran görüntülerinizi hem resim hem de video olarak kaydedebilirsiniz.

Apple Mac bilgisayarlardaki Mojave dahil tüm MacOS işletim sistemleri için MacOS ekran görüntüsü alma ve ekran videosu kaydetme işlemlerinin nasıl yapılacağından sırayla bahsedelim.

Macos Mojave’de Ekran Görüntüsü Alma:

MacOS Mojave’de ekran görüntüsü alma, ekran videosu kaydetme gibi tüm işlemleriniz için bir panel bulunmakta. Shift + Komut + 5 tuşları ile bu panele ulaşabilir, ekranın tamamının, sadece bir pencerenin veya ekranın seçilen kısmının görüntüsünü alabilirsiniz. Ekran videosu kaydetme işleminizi de yine aynı panelden yapabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte Touch Bar’ın resmini çekmek de mümkün. Bunun için Shift + Komut + 6‘yı tuşlayın.

 • Ekranın tamamının görüntüsünü almak için paneldeki macos ekran görüntüsü alma ikonuna tıklayın. Fare imleciniz kamera şekline dönüşecektir. Ekrana tıklayarak veya Seçenekler kısmından ekran resmini alabilirsiniz.
 • Ekrandaki bir pencerenin resmini çekmek için macos ekran görüntüsü alma ikonuna tıklayın. Fare imleciniz aynı şekilde kameraya dönüşecektir. Görüntüsünü almak istediğiniz pencereye tıkladığınızda o pencerenin resmini çekmiş olursunuz.
 • Ekranın seçili kısmının görüntüsünü almak için bu kez macos ekran görüntüsü alma ikonuna tıklayın. Fare imlecinizi sürükleyerek resmini çekmek istediğiniz kısmı seçin. Çek seçeneği ile işleminizi tamamlayın.

Bu MacOS ekran görüntüsü alma işlemleri sadece MacOS Mojave sürümlerinde çalışmaktadır.

Diğer MacOS Sürümlerinde Ekran Resmi Almak:
 • Ekranın tamamının görüntüsünü almak için Shift + Komut + 3‘ü tuşlayın. Ekran resminiz otomatik olarak .png uzantısıyla masaüstünüze gelecektir.
 • Bir pencerenin resmini çekmek için Shift + Komut + 4‘ü tuşlayın. Ardından Boşluk tuşuna basarsanız fare imleciniz kameraya dönüşür. Görüntüsünü almak istediğiniz pencereye tıklayarak .png uzantılı resminize masaüstünden ulaşabilirsiniz.
 • Ekranın seçili kısmının görüntüsünü almak için yine Shift + Komut + 4‘ü tuşlayın. Farenizi sürükleyerek görüntüsünü alacağınız kısmı seçin. Sürüklemeyi bıraktığınızda resme masaüstünden ulaşabilirsiniz.

Bu MacOS ekran görüntüsü alma işlemleri ise Mojave dahil tüm sürümlerde çalışıyor. 

MacOS Mojave ile Ekran Videosu Çekme:

Bilgisayarınız Mojave sürümüne sahipse az önce işlem yaptığımız panelden video çekme işlemlerimizi de yapabiliyoruz.

 • Ekranın tamamının kaydını yapmak için Shift + Komut + ile paneli açın. MacOS ekran görüntüsü alma ikonuna tıklayarak imlecinizi kameraya dönüştürerek kaydedeceğiniz ekrana tıklayın. Ardından paneldeki seçeneklerden Kayıt Yap seçeneği ile kaydetmeye başlayabilirsiniz.
 • Seçili kısmın ekran kaydını yapmak için aynı panelden bu kez MacOS ekran görüntüsü alma ile imlecinizi sürükleyerek kayıt yapmak istediğiniz kısmı seçin. Paneldeki Kayıt Yap tuşu ile kayda başlayabilirsiniz.
 • Komut + Kontrol + ESC tuşlarıyla veya MacOS ekran görüntüsü alma tuşuyla da kaydı sonlandırabilirsiniz.
Diğer MacOS Sürümlerinde Ekran Videosu Çekme:

Mac’iniz Mojave sürümüne sahip değilse ekran kaydı yapmak için QuickTime Player‘i kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda QuickTime Player yoksa bu linkten size uygun sürümünü indirebilirsiniz.

 • QuickTime Player’i çalıştırarak Menü çubuğundan Dosya > Yeni Ekran Kaydı‘nı seçerek kayıt penceresini açın. macos ekran görüntüsü alma tuşu ile kaydı başlatabilir, yanındaki ok ile kayıttan önce ayarlarınızı yapabilir, yine aynı tuşla kaydınızı sonlandırabilirsiniz.
 • Ekranın tamamının videosunu çekmek için kayıt tuşuna bastıktan sonra ekranın herhangi bir yerine tıklayın.
 • Ekranın belirli bir kısmının videosunu kaydetmek için kaydedilecek kısmı seçerek Kaydı Başlat seçeneğine tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir