İpucu

Yahoo Gibi Çeşitli Hack Risklerinden Kurtulmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğer siz de bir Yahoo hesabına sahipseniz, güvende olmak için tedbirinizi alın.

Yahoo Perşembe günü 500 milyondan fazla kullanıcısının bilgilerinin hacklendiğini açıkladı. Haliyle de tarihin en büyük güvenlik ihlallerinden birisi oldu. Göz ardı edilemeyecek bu ciddi rakamın içine dahil olanlardan birisi de siz olabilirsiniz.

Bir çok insan gibi Yahoo’yu birincil e-posta hesabı olarak kullanmıyor olabilirsiniz. Fakat Yahoo şirketi Haziran ayında CNET’in verdiği rakamlara göre, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ve yahoo posta hizmeti için 225 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Kısacası siz yine de bir an önce tedbirinizi alın!

Parolanızı Değiştirin.

Yahoo şifrelerini 2014 yılından beri değiştirmemiş kullanıcılarına öncelikle bunu öneriyor. Saldırganların zaman zaman şifrelerin ne olabileceğini de tahmin edebildiklerini söylüyor. “Nispeten zayıf ya da kolay şifreler Yahoo kullanıcıları dahil kimse tarafından tercih edilmemelidir.” Yani ‘sifre12345’ pek de mantıklı bir fikir değil.

Kendinize “Bu şifreyi başka bir yerde kullanmış mıydım? Diye Sorun.

Bu sadece Yahoo hesabınız için değil, her türlü şifre kullanımınızda dikkat etmeniz gereken önemli bir detay. Farklı hesaplar için sürekli aynı şifreyi kullanmayın. Büyük resme bakalım; bu güvenlik ihlaliyle birlikte aynı şifreyi kullandığınız diğer hesapların içinde bulunduğu tehlike korkunç sayılabilir.

Kullanmadığınız Eski Hesaplarınızı Silin.

Bir zamanlar severek takip edip daha sonra bıktığınız, daha verimli kullanabilmek için bir anlığına üye olup tekrar yüzüne bakmadığınız web sitelerini hatırlamaya çalışın. Kullanmadığınız hesapları ortadan kaldırırsanız, daha sonra bu tarz güvenlik problemleri için endişelenmenize gerek kalmaz.

Unutmayın, bu bilgiler Yahoo’nun açığından da ders alarak internet ortamındaki her bilgi paylaşımızda dikkat etmeniz gereken şeylerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir