İpucu

Windows 10’u Daha Hızlı Hale Getirmek Mümkün

Windows 10’un gelmesiyle birlikte kullanıcıların çoğu memnun kalsa da, bilgisayarının yavaşladığını söyleyenler çok da az sayılmaz. Yardımcı olacağını düşündüğümüz bu yöntemler oldukça basit olmakla birlikte, gözle görülür bir biçimde etkisini gösterecektir.

Windows 10 Açılış Hızı / Hızlı Başlangıç Özelliği’ni Aktif Edin

Windows 10 ile birlikte gelen Hızlı Başlangıç Özelliği oldukça sevilen bir yöntem haline geldi. Bunu kullanabilmek için öncelikle bilgisayarınızın Hazırda Bekletme özelliğini mutlaka etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için:

  • Başlat’a veya Windows tuşuna basıp powercfg /hibernate on kodunu yapıştırıp Enter’a basın.

1-nemabil

  • Kodu çalıştırdıktan sonra Win + X‘e basarak Denetim Masası‘nı seçin.

2-nemabil

  • Sonra sırasıyla Sistem ve Güvenlik > Güç seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneklerine tıklayın.

3-nemabil

  • Aşağıdan Hızlı başlatmayı aç (önerilen) seçeneğini işaretleyip değişiklikleri kaydet‘e basın.

4-nemabil

Açılışta Çalışan Gereksiz Programları Kaldırın

Pc’nizin açılış hızını etkileyen faktörlerden birisi de açılışta çalışan programlardır. İşinize yaramayan programları devre dışı bırakmak etkili bir yöntemdir ve oldukça basittir.

  • Görev çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açın. Yukarıdan Başlangıç‘ı seçin ve sürekli kullanmadığınız, başlangıçta lazım olmayacak programlara sağ tıklayarak devre dışı bırakın.

5-nemabil

Ram Kullanımınızı Kontrol Edin

Ram kullanımı sistemizde önemli bir role sahiptir, bu yüzden Ram kullanımınızı azaltmak size yardımcı olacaktır. Bunun bir yolu da Windows’un görsel kalitesini düşürmektir.

  • Sırasıyla Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş sistem ayarları‘na tıklayın. Buradan Gelişmiş sekmesinden Performans kısmındaki Ayarlar…‘a tıklayın.

6-nemabil

  • Buradan En iyi performans için ayarla seçeneği Ram kullanımını düşürmekte size oldukça yardımcı olacaktır.

Bu ayarların yanı sıra HDD yerine SSD kullanmak size hız kazandıracak en etkili çözümdür. Bu ayarları SSD alamayacağınız durumlarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir