İpucu

Windows 10’da Daha Hızlı ScreenShot Almak İçin 3 İpucu

Windows kullanıyorsanız, Ekran Görüntüsü almanın zaten basit olduğunu düşünebilirsiniz.  Print Screen tuşu (PrtSc veya PrtScn olarak kısaltılır) hemen hemen her klavyede zaten bulunuyor. Bu tuşa basmak tüm ekranın, hatta birden fazla monitör kullanırsanız hepsinin ekran görüntüsünü sizin için kopyalar. Kopyaladıktan sonra, kaydetmek için Paint veya bunun gibi bir edit programına yapıştırıp kaydetmeniz gerekir.

Windows’ta bu birkaç aşamalı işlemi hiçbir program yüklemeden atlayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. İşte nasıl hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alabileceğinizin cevabı.

 1. Windows 10 ile birlikte yeni bir ekran görüntüsü kısayolu geldi. Windows tuşuna basarken Print Screen tuşuna basılı tutmak sizin için önünüzdeki tüm ekranın görüntüsünü kaydedecektir. Kaydedilen görüntüyü Bilgisayarım>Resimler>Ekran Görüntüleri klasöründe bulabilirsiniz. Alt ve Print Screen tuşuna basmak ise sadece açık olan uygulamanın görüntüsünü alır, fakat bunu ne yazık ki Paint gibi bir ortama manuel olarak yapıştırmanız gerekiyor.
 2. Eğer Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft OneDrive’ı veya bilgisayarınıza kurduğunuz Dropbox’u kullanıyorsanız, tercihen tüm ekran görüntülerinizi Bulut Depolamanıza kaydedebilirsiniz. Bu özellik Alt + PrtSc kısayoluyla aldığınız ekran görüntülerini yapıştırmaya gerek kalmadan otomatik olarak kaydeder.
  OneDrive’de bu özelliği açmak için:
  Görev çubuğundaki bildirim alanından Gizli simgeleri göster butonuna tıklayın.
      OneDrive ikonunu bulun ve sağ tıklayın.
  Ayarlara tıklayın.
  Otomatik Kaydetme kısmına girin ve Aldığım ekran görüntülerini otomatik olarak OneDrive’a kaydet seçeneğini işaretleyin.
  DropBox için:Görev çubuğundaki bildirim alanından Gizli simgeleri göster butonuna tıklayın.
      DropBox ikonunu bulun ve sağ tıklayın.
  Açılan pencereden sağ üst köşedeki ayara tıklayın.
  Tercihlere girin.
  Ekran Görüntülerini DropBox kullanarak Paylaş kutucuğunu işaretleyin.

  onedrivenemabil

 3.  Windows ayrıca Ekran Alıntısı Aracı adında oldukça kullanışlı bir programla beraber geldi. Ekranın istediğiniz kısmını hızlı bir şekilde seçmek, editlemek ve kaydetmek için inanılmaz kullanışlı ve zamanla elinizin ilk gideceği programlardan birisi olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir