İpucu

Telefonunuz Suya Düşerse Yapmanız Gerekenler

Öncelikle şu bilgiyi hatırlatarak başlayalım: Telefonların çoğunda IP67 sertifikası bulunuyor. Bu sertifika, telefonun maksimum 1 metre derinlikte ve 30 dakika hayatta kalabileceği anlamına geliyor. Ayrıca toza ve bunun gibi diğer kuru ortamlara karşı da dayanıklı olarak üretiliyorlar. iPhone 7 dahil bir çok telefon, bu yüzden telefonlarının sadece “su sıçramalarına ve suya düşmelere“ karşı dayanıklı olduğu konusunda sürekli uyarmakta.

İşte bu yüzden, sıvıdan dolayı oluşacak zararlara karşı telefonlar garanti kapsamında değil. Yani telefonunuzla duşa girmek, denize girmek, yelken yaparken cebinize atmak gibi gereksiz aktivitelere girmemelisiniz.

Ayrıca sadece tuzlu su değil deterjanlı, tazyikli, klorlu su gibi ortamlar da bunun içerisinde. Yani telefonunuz tuvalete yada havuza düştüğünde, eğer kısa sürede alırsanız hayatta kalabilir. Yada üzerine su sıçrarsa sıçrayan, özellikle delikli yerleri silerek kullanabilirsiniz.

Ama işin içerisine kimyasallar gibi dış etkenler girdiğinde de telefonunuz bozulabilir.

Peki telefon suya düşerse ilk müdahale nasıl olmalı?

1- İlk iş üstüne takılı tüm aletleri (kulaklık, şarj vs) çıkartın ve ardından tamamen kapatın.
2- Pili çıkıyorsa hemen çıkartın.
3- Ters çevirip biraz silkerek suyun dışarıya akmasını sağlayın.
4- Suyu alan fakat telefon üstüne birikinti bırakmayacak bir bezlerle suyu emdirin.
5- Eski ama en etkili ve kanıtlanmış bir yöntem: Tüm bu müdahalelerden sonra telefonu hızlı bir biçimde içi pirinç dolu bir kavanoza koyun ve mümkünse 24 saat bekletin. Pirinç nemi neredeyse tamamen emecektir.
6- SIM’i çıkartmadan önce telefonun kuru olduğundan emin olmalısınız.

Daha sonra şarj edip tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir