İpucu

Sahte Apple Şarj Aletlerini Anlamanın Yolları

Piyasadaki şarj aletlerinin %97’sinin sahte olduğu bir dönemde şarj aleti seçerken sıkıntı yaşıyorsanız işiniz o kadar da zor değil. Aslında orjinal Apple şarj aletlerini sahtesinden ayırmak bahsedeceğimiz birkaç ayrıntı sayesinde oldukça kolay.

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre şarj aletlerinin yüzde 97’si ne yazık ki orjinal olarak isimlendirilse de sahte. En güvenilir alışveriş sitelerinde bile orjinal şarj aleti bulmak oldukça zor. Günümüzdeki korkunç patlama haberlerinden sonra sahte şarj aleti kullanmak pek de akıllıca bir hareket olmayacaktır. 

İlgili Makale: Akıllı Telefonunuzu Şarj Ederken Bu Hataları Yapmayın

Tek güvenilir yol orjinal Apple mağazalarından alışveriş yapmaktır. Ancak evinizde kullandığınız şarj aletlerini yine de kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İşte orjinal şarj aletlerini anlamanın yolları…

  • Şarj aletini ve ambalajını kontrol edin.

Orjinal aksesuarın üzerindeki yazılar size bazı bilgiler veriyor. Ambalajında MFI logosu olan şarj aletlerinin kablolarında ise “Designed by Apple in California” (Apple tarafından California’da tasarlandı) gibi ayrıntılarla birlikte 12 basamaklı bir seri numarası bulunuyor.

applesarj1-nemabil

  • Adaptörü inceleyin.

Apple orjinal adaptörlerin diğerlerine nazaran bariz farklar içerdiğini söylüyor. Orjinal adaptörler çeşitli parçalardan oluşmaz, bütün kısımları bir bütün halindedir. Sahtelerin ise her bir parçasının birbirine yapıştırılmış olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca şarj aletlerinin üzerinde lazer ile işlenmiş lightning logosu aramalısınız.

sarj1-nema

  • Ucuz fiyatlara ve satın aldığınız yerlere aldanmayın.

Cazip fiyatlarla bulduğunuz şarj aletlerini alırken iki kez düşünmelisiniz. Etiket fiyatından çok daha ucuza bulduğunuz şarj aletleri %99 ihtimalle sahtedir! Kullanıcılar tarafından çeşitli alışveriş sitelerinde de “orjinal” adıyla satılan şarj aletlerine güvenmenizi pek tavsiye etmeyiz. En garanti yol her zaman Apple’ın kendi mağazasından alışveriş yapmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir