İpucu

Ram Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Tek Modül Mü Çift mi?

Çoğu kişi sistem toplarken parçaların birbiriyle uyumuna ne yazık ki dikkat etmiyor. Daha sonra da bilgisayarın donma ve kitlenme problemleriyle karşılaşmak kaçınılmaz hale geliyor. Peki basit görünse de kimi zaman kafa karıştıran Ram Belleğin seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konuda bahsedeceğimiz ve dikkat edilmesi gereken parçalardan birisi olan RAM’in açılımı Random Acces Memory’ dir. Türkçe karşılığı ise Rastgele Erişimli Bellek’tir. RAM Belleğin ise sadece kapasitesi değil, ince özellikleri de hayati önem taşıyor. Öncelikle çok sık karşılaşılan “ne kadar çok Ram o kadar hızlı sistem” düşüncesi tamamen yanlıştır. 2 GB Ram bellekli sistem ile 8 GB Ram arasında hemen hemen fark yoktur. Önemli olan sizin kullandığınız programların harcıyacağı Ram miktarıdır. Günümüzde normal bir ev kullanıcısı için 2-4 GB ram miktarı rahatlıkla yeterlidir. Daha fazla RAM bellek gereksiz olacaktır.

Oyuncular ve profesyonel kullanıcılar için durum biraz daha farklı. 8 GB Ram yeterli olacaktır, ama DDR4 2133 MHZ CL9 bir 8 GB çok profesyonel olacak ve çoğu oyunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Peki DDR4 Nedir?

DDR (Double Data Rate), yüksek bant genişliği ve yüksek performans sunan hafıza sistemi spesifikasyonudur. DR3 belleklere göre ilk avantajı güç tüketimi olarak karşımıza çıkıyor. DDR3 bellekler 1,5 Volt çekerken, DDR4 bellekler 1,2 Volt elektrikle çalışıyor. DDR3’e göre %20 daha az enerji harcayan DDR4 bellekler bu yönüyle mobilde daha uzun pil ömrü vadediyor. Kısacası yeni bir bilgisayar toplayacaksanız kesinlikle DDR4 bir RAM Bellek kullanmanızı tavsiye ederiz.

CL9 Nedir?

CL Ram belleklerdeki tepki süresidir diyebiliriz. CL teknolojisi, RAM Bellekte bir işlem yapılırken RAM Belleğin kontrol yapısına işlemin pinlere ulaştırılması komutunu verir.  CL değeri ne kadar düşük ise RAM Belleğimizin performansı da o kadar iyidir.

MHZ Nedir?

MHZ de Ram belleğin hızı, yani işlem süresidir. Bir işlem yaparken bekleme süresini azaltmak istiyorsanız, MHZ değerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir diğeri ise, RAM Belleğin Anakart ve İşlemci ile olan uyumudur. Her anakart Her Ram Belleği ne yazık ki desteklemiyor. Ram belleğimizi seçerken mevcut İşlemcinin desteklediği maksimum hızı göz önüne alarak seçim yapmak şarttır. Daha hızlısını almak, işlemci desteklemediği için gereksiz yere daha fazla ücret ödemekten başka bir işe yaramaz.

ramnemabil

Tek Modül Mü, Çift Modül Mü?

Buna daha çok geleceğe yönelik planlarınıza ve anakart slotunuza göre karar verilmedir. Şöyle ki;

  1. Anakartınızda RAM için 2 slot varsa ve uzun bir süre yükseltmek gibi bir planınız yoksa, çift slot RAM tercih etmelisiniz. Çift slot RAM kullanmak her zaman daha yüksek performans verir.
  2. Anakartınızda 2 slot varsa, gelecekte de RAM’inizi artırmayı düşünüyorsanız mutlaka tek slot RAM kullanmalısınız. Boş slotu ileride değerlendirebilir, kenara RAM atmak zorunda kalmazsınız.
  3. Anakartta 4 slot var ise de her halükarda çift slot RAM tercih etmelisiniz. Daha sonra artırmak isterseniz de boşta kullanmaya hazır slotunuz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir