İpucu

Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kablosuz modeminiz genellikle kitapçığında veya arkasında yazan bir şifre ile gelir. Fakat internet bağlantınızı daha güvenli hale getirmek için şifrenizi mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede internet bağlantınızı başkalarıyla paylaşma riskini azaltabilirsiniz.

  • Öncelikle yerel IP adresinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için Çalıştır‘ı açın ve ipconfig yazarak Enter’a basın. IP adresiniz “Varsayılan Ağ Geçidi” / “Default Gateway”ın karşısında yazıyor olacaktır ve muhtemelen 192.168.1.1 şeklindedir. Bunu bir kenara kopyalayın.
  • Web tarayıcınızı açın ve az önce bulduğunuz adresi adres çubuğuna yazarak Enter’a basın.
  • Karşınıza kullanıcı adı ve şifre isteyen bir ekran gelecektir. Varsayılan kullanıcı adı olarak genellikle “admin” ve “admin” kullanılır. Eğer işe yaramıyorsa modem modeliniz ile internetten varsayılan kullanıcı adı ve şifrenizi bulabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamalar her modem modeli için farklı şekilde yapılıyor.

Airties Modemlerin Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  • Airties modemler için tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın. Oturum açtıktan sonra Kablosuz > Kablosuz Ağ Ayarları‘na tıklayın. “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” kısmından ağınızın adını, Parola kısmından ise WPA/WPA2‘yi seçtikten sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Zyxel Modemlerin Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  • Tarayıcınıza 192.168.1.1 yazdıktan sonra Kullanıcı adı olarak “admin”, şifre için ise “ttnet” yazarak giriş yapın. Ağ Ayarları > Kablosuz kısmından Otomatik Olarak Şifre Oluştur’un tikini kaldırarak dilediğiniz şifreyi oluşturabilirsiniz.

TP Link Modemlerin Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  • Tarayıcınıza 192.168.1.1 yazdıktan sonra kullanıcı adı ve şifre olarak “admin” yazarak giriş yapın. Arayüz Ayarları > Kablosuz kısmına tıklayın. Güvenlik seçeneği olarak “WPA-PSK/WPA2-PSK”‘yı aktifleştirin. SSID kısmından ağ adınızı, Ön Paylaşım Anahtarı kısmından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir