İpucu

Laptobunuzun Hızını Arttırmanın Yolları

Laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas ve kısa ömürlüdür. Bir süre kullandıktan sonra hemen hemen her laptop sahibi bilgisayarlarının yavaşlığından şikayet eder.

Laptobunuzun ömrünü uzatmak ve performansını daha iyi hale getirebilmek için deneyebileceğiniz çeşitli yollar var.

  • Eski ve Yavaş Harddiskinizi Değiştirin.

HDD sürücüler performans olarak artık eski teknoloji sayılıyor diyebiliriz. SSD’ler ise daha küçük boyutludurlar ve kapasiteleri de git gide yükselmekte. Laptobunuzun HDD’lerini SSD ile değiştirmenin yaratacağı performans farkını görünce çok şaşıracaksınız.

  • Harddiskinizdeki Fazlalıkları Temizleyin.

Laptop kullanıcılarının diğer bir problemi ise yetersiz saklama alanıdır. Harddisk alanı kısıtlı olduğu için sabit sürücü alanı da laptop kullanıcılarına genellikle yetmez. HDD de SSD de kullansanız dolu harddiskler bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

Bunun çözümü ise gereksiz dosyalarınızı silip Program Ekle/Kaldır kısmındaki gereksiz programlarınızı kaldırmaktır. Mac için ise AppCleaner güzel bir çözüm olacaktır.

kaldir_nemabil

  • Ram Belleğinizi Arttırın.

Yetersiz bir RAM belleğe sahipseniz yukarıdaki çözümlerden hiç birisi sizi yeteri kadar memnun etmeyecektir. Laptoplardaki RAM slotlarının yetersizliği ve fiyatları ise elbette ki ayrı bir problem. Bu çözümü uygulamadan önce bilgisayarınızda RAM yetersizliği olup olmadığını kontrol etmek işinize yarayabilir.

Windows 7/8/10 kullanıcısı iseniz Görev Yöneticisi > Performans > Bellek kısmından RAM kullanımını, gerekli slota sahip olup olmadığınızı vs. görebilirsiniz. Mac kullanıcıları ise kontrol için Apple Menü > Hakkında (About This Mac) > Hafıza kısmını kullanabilir.

ram2_nemabil

  • Arka Planda Çalışan Programlardan Kurtulun.

Laptobunuzun yavaş açılması, işlem yaparken donması-yavaşlaması gibi problemlerin asıl sebebi arka planda çalışarak bilgisayarı yoran programlardır. Bir işle uğraşırken arka planda çalışan bu programları kapatmak işinizi kolaylaştırabilir. Windows için Görev Yöneticisi, Mac için Etkinlik Monitörü kısmından bu uygulamaları görebilirsiniz.

  • Güncellemelerinizi Yapın.

Bilgisayarlara gelen Updateler hem laptop, hem de masaüstü kullanıcılarının pek de hoşlanmadığı şeylerdir. Updateleri zamanında yapmanız gereksiz görünse de aslında oldukça önemlidir, çünkü her update hata düzeltmeleri, geliştirmeler vs. yapar. Gelen güncelleştirmelerinizi mümkün olduğunca atlamamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir