İpucu

İnternetiniz Yavaş İse Bunları Deneyebilirsiniz!

Son zamanlarda iyice sıklaşan problemlerden birisi olan internet yavaşlığının sebebi her ne kadar genelde sunucu bazlı yoğunluklar olsa da bazen kullanıcı kaynaklı problemler de olabiliyor.

Bunun için kontrol edebileceğiniz bir kaç ayar var ancak öncesinde bir hız testi yapalım ve olması gereken değerler ile karşılaştıralım.

Hız Testi

Bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfada Begin Test butonuna bakarak İndirme Ve Yükleme hızınızı test edebilir ve bağlantınızdaki gecikme süresini ms değeriyle görüntüleyebilirsiniz.

internet-yavas

Örneğin benim sahip olduğum bağlantıda yükleme ve indirme hızı 100 megabit olarak belirtilmişken yaklaşık %50lik bir kayıbım var.

Öncelikle en yaygın nedenlerden olan ısı problemine bakalım, modeminize dokunarak sıcaklığını kontrol edin. Eğer sıcak olduğunu düşünüyorsanız elektrik kablosunu çekerek kapatın ve soğumasını bekleyin.Daha sonra tekrar bağladığınızda hızınız hala olması gereken değerlerin altındaysa;

Eğer internete kablosuz olarak bağlanıyorsanız bağlantı hızınızı kontrol edin.

internet-yavas-1

Modeminizde 20 megabit internet hızı olabilir ancak siz modeme 20 megabitten daha zayıf bir şekilde bağlı olabilirsiniz. Eğer probleminiz bu gibi görünüyorsa bulunduğunuz lokasyonda daha serbest bir kanala geçebilirsiniz. Genelde bu ayarlar modem üzerinde otomatik olarak ayarlı olduğundan modeminiz sizin için uygun kanalı seçecektir ancak bazı durumlarda manuel olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Eğer probleminizin bu da olmadığını düşünüyorsanız DNS bağlantınızı kontrol edin. DNS bağlantıları sizi gideceğiniz adrese ulaşırken aktaran sunuculardır, bu sunucu sizin bağlantınızdan daha yavaş çalışıyorsa darboğaz yapabilir. DNS bağlantınızı otomatiğe alın ve tekrar test edin.

internet-yavas-2

Gördüğünüz gibi bu yöntemler bende işe yaradı.

netyvs1

Eğer bu da probleminizi çözmediyse artık internet servis sağlayıcınızla (iss) iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir