İpucu

HP Probook ve Elitebook’larda Bios Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Bu yazıda sizlere HP Probook ve Elitebook’ modellerinde unuttuğunuz veya kaybettiğiniz BIOS parolasının nasıl resetleneceğinden bahsedeceğiz.

Yeni nesil boot teknolojileri ve gelişen TPM Chipsetleri ile birlikte gelen özellikle Business model cihazlarda, geleneksel yöntemler işe yaramamaya başladığından dolayı bu makaleyi paylaşıyoruz. Geleneksel yöntemlerden kast ettiğimiz BIOS pilini çıkarıp bilgisayarı pilsiz yaklaşık 20 sn çalıştırmak hala bir çok bilgisayarın şifresini sıfırlamaya yarıyor olsa da iş amaçlı üretilen güncel bilgisayarlarda çözüme ulaşmak mümkün olmuyor.

Bu bios şifresi sıfırlama yöntemi yalnızca HP Elitebook ve Probook modellerde işe yaramaktadır.

Öncelikle bilgisayarın kapalı durumda ve güç kablosunun bağlı olduğuna emin olun.

  • Windows + B tuşuna basılı tutarak bilgisayarı açın. Windows + B tuşuna basmaya devam edin. (Bazı modellerde Windows+V olarak değişiklik gösterebilir.)

Remove bios password elitebook

  • Bu esnada BİP sesi duyacaksınız. Bu sesi duyduğunuzda tuşlara basmayı bırakabilirsiniz. Ekran yaklaşık 45-60 sn gibi bir sürede gelecektir.

Bu aşamada Bios’un sıfırlandığını görebilirsiniz. Bu esnada bilgisayarınıza kesinlikle müdahale etmeyin yoksa geri dönüşü olmayan zararlar verilebilir.

  • Bu aşama bittiğinde continue startup butonu ile bilgisayarınızın yeniden başlamasını sağlayın.

Ardından Bios’un sıfırlandığına dair bir bilgi göreceksiniz. Klavyeden Enter’a bastığınızda bilgisayarınızı açabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa;

O halde bilgisayarınızı açmanın tek yolu HP’den tek kullanımlık key almaktır. Nasıl?

  • Bilgisayarın power butonuna bastıktan sonra F1 tuşu ile System Information sekmesine girilir. Bu sekmenin fotoğrafı çekilerek HP Support’a mail atılır. HP, Biosa bir seferliğe mahsus ulaşmanızı sağlayacak ve 7 gün kullanım süresi olan bir key (dosya halinde) paylaşır. Bu key’i Fat32 formatında bir belleğe yazdırdıktan sonra bilgisayara takarak bilgisayarı Windows+Yukarı Ok Tuşu + Aşağı Ok tuşu ile çalıştırarak Biosa ulaşabilirsiniz. Böylelikle bios şifresini kaldırabilir veya varsayılan ayarlara dönebilirsiniz.

Uyumlu olduğu modeller:

Probook 6530b ,Elitebook 2530p, Elitebook 6930p, Elitebook 8530w, Elitebook 8460p, Probook 6460b, probook 2230s, Probook 6455b, Probook 2730p, Probook 8530p, Probook 2740p, Elitebook 4310s, Elitebook 4510s, Probook 6535b, Probook 6730b, Probook 6735b, Proobook 8730w, Probook 2560p, Probook 8560p, Probook 8440w, Probook 8560w, Elitebook 8540p

Kaynak : HP Destek

One thought on “HP Probook ve Elitebook’larda Bios Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir