İpucu

Akıllı Telefonunuzu Şarj Ederken Bu Hataları Yapmayın

iPhone gibi bataryası değiştirilemeyen akıllı telefonlarımızın ömrünün, zararsız gibi görünen alışkanlıklarımız sebebiyle git gide kısaldığını biliyor muydunuz?

  • %100’e kadar şarj edip şarjda bırakmaktan vazgeçin.

Piliniz şarj edilirken bir miktar ısınır. %90’dan sonra ise şarjın dolma süresi kısalır ve ısısı artmaya başlar. Hele bir de o sırada telefonunuzu kullanıyorsanız, elinizin terlediğini hissedebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu %100’e kadar şarj etmenin pilinizi güçlü tutmakla alakası yoktur. Uzmanlara göre de akıllı telefonların en verimli çalışma seviyeleri %30 ile %80 arasında. Piliniz en rahat bu şarj seviyeleri arasında çalışır. Kısacası telefonunuzu yatarken şarja bırakıp %100’e kadar doldurma hatasına düşmeyin. Bunun yerine daha kısa ve daha sık şarj etmeyi deneyin.

  • Telefonunuza işkence etmeyin.

Lityum piller düşük pil seviyesine indiklerinde uçucu hale gelirler. Bu yüzden telefonunuzun mümkün olduğunca düşük pil uyarısı vermesine izin vermeyin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her tam şarj pilinizi biraz daha aşındıracaktır.

  • Pilinizin ısınmamasına dikkat edin.

Tam olarak bir şarj hatası olmasa da, pili etkilediği için oldukça önemli ve sık yapılan bir hata. Akıllı telefonlar aşırı sıcaktan ve soğuktan nefret ederler. Güneşin altında bırakmak gibi bir hataya düşmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur(!). Bizim bahsedeceğimiz en sık yapılan yanlışlardan birisi telefonunuzu şarj ederken kılıfını çıkarmamaktır. Telefonları koruma konusunda kılıflar oldukça iyi iş çıkarsalar da, şarj ederken telefonunuzu mutlaka ama mutlaka kılıftan çıkarmalısınız. 

  • Yapışık çalışan kablosuz şarj cihazlarını ve kılıflarını mecbur olmadıkça kullanmayın.

Bunun sebebi de tahmin edebileceğiniz gibi ısı problemi. Günümüzde çok çeşitli kablosuz şarj cihazı olsa da yapışık çalışanlar ve kılıflar hiç de masum değiller, dolayısıyla hem telefonun hem de bu cihazların ısısını bir araya getirmek pek mantıklı olmayacaktır.

  • Orjinal şarj aletlerini kullanın.

Örneğin Apple’ın orjinal şarj cihazları telefonunuz %100 şarja ulaştığı zaman gücü keser. Orjinal olmayan şarj cihazlarının hiçbiri orjinalleri kadar güvenli değildir. Gazetelerin 3. sayfasındaki patlama haberlerine konu olmak istemiyorsanız, orjinal şarj aletlerinden vazgeçmeyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir