whatsapp durum kişiler
İnternet

WhatsApp’ın Yeni Güncellemesinde Kişiler Nerede? WhatsApp Durum Nedir?

Gelen yeni güncellemeden sonra Snapchat özelliklerinden nasibini alan son uygulama olan Whatsapp, bugün önemli değişiklikler yaptı. Ancak bu değişiklikler ile birlikte kişilerin bulunduğu sekme kayboldu. Kullanıcılardan oldukça fazla şikayet alan yeni güncellemede kişileri bulamıyorum diyorsanız yalnız değilsiniz. Kişiler nerede sorusunun cevabı aslında oldukça basit.

Snapchat’i taklit eden uygulamalar kervanına katılan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bu gece yayınlanan güncellemeden sonra büyük ses getirdi. Whatsapp Durum (Whatsapp Status) isimli yeni özelliği gören kullanıcılar, Snapchat kullanmak istememelerine rağmen her uygulamanın Snapchat’i taklit etmesinden yakındı. Ayrıca sade ve minimal yapısından hızla uzaklaşıp popüler olan şeyleri taklit etmesi de Whatsapp’a yakıştırılmadı.

Şimdilik Almanya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan güncelleme, gün içinde tüm Türkiye’ye sunulacak.

Whatsapp Status/Whatsapp Durum güncellemesinde ne gibi yenilikler var?

Güncelleme ile gelen yenilikler Snapchat’ten çok da farklı değil. Listenizdeki diğer insanların yayınladıklarını kaydedemiyorsunuz. Ekran görüntüsü alındığı bildirimi karşı tarafa gitmiyor, aynı şekilde başkalarının aldığı görüntü bildirimi de size gelmiyor. Fotoğrafın yanında video çekme imkanı da sunan WhatsApp, videoların uzunluğunu tam 45 saniye olarak belirlemiş. Eğer güncellemeyi beğenmeyenlerdenseniz, Whatsapp Durum’un tıpkı okundu bilgisi gibi isteğe göre açılıp kapatılabileceği söyleniyor.

Yeni gelen güncellemede “kişiler” kısmı da değişikliğe uğradı ve eski sekme kayboldu.Eğer siz de Whatsapp’ı güncelleyip kişiler sekmesini bulmakta zorlanıyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

Yeni Whatsapp güncellemesinde “kişiler” nerede?

  • Güncellediğiniz Whatsapp’ta kişiler sekmesini bulmak için uygulamanın ana ekranına (son yaptığınız konuşmaların bulunduğu ekran) gidin.
  • Ardından kişilerinizi görebilmek için ekranınızın sağ üst kısmındaki mesajlaşma simgesine benzeyen ikona tıklamanız gerekiyor. İkon yeni mesaj yazmak için de kullanılıyor.

Kişiler sekmesi, mesajlaşma ikonuna benzediği için kullanıcıların kayıtlı kişilerine o ikon sayesinde ulaşabilecekleri izlenimini vermemekte. Bu yüzden sekmenin kaybolduğu, kaldırıldığı gibi şikayetler oluşmakta. Whatsapp’ın buna bir çözüm getirip getirmeyeceği, ikonun değişip değişmeyeceği henüz bilinmiyor.

Whatsapp Durum’da paylaşılan fotoğraflara baktığınızı gizlemek mümkün

Kişi listenizdekilerin paylaştığı fotoğraf ve videolara baktığınızda, paylaşan kişi fotoğraflara bakanların listesini görüyor. Siz de paylaştığınız fotoğraf ve videolara kimlerin baktığını görebiliyorsunuz. Ancak bazı kullanıcılar paylaşımlara bakarken adını gizlemek, bir nevi stalk’lamak isteyebilir. Whatsapp bunun için de bir çözüm düşünmüş.

  • Durum paylaşımlarına gizlice bakmak istiyorsanız, sohbetler için kullanılan okundu bilgisini kapatmanız yeterli.

whatsapp durum kişiler

Whatsapp Durum paylaşımlarını kimlerin göreceğini seçmek, bazı kişilerden gizlemek

Eğer Durum paylaşımlarınızı listenizdeki bazı kişilerden (örneğin patronunuzdan 🙂 ) gizlemenin yolunu arıyorsanız bunun için:

  • Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Durum’a girin. 
  • Burada Şunlar Hariç Kişilerimle Paylaş ve Sadece Şu Kişilerle Paylaş seçeneklerini göreceksiniz. Ayarlarınızı dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

whatsapp durum kişiler   whatsapp durum kişiler

2 thoughts on “WhatsApp’ın Yeni Güncellemesinde Kişiler Nerede? WhatsApp Durum Nedir?

  1. Popüler sosyal medya uygulamalarının hemen hepsi belli bir sürede kendiliğinden silinen anı paylaşmak üzerine yeni yamalar yayınladılar. Zamanımızda zayıf hafızalara, hemen silinen hatıralara meyil çok arttı. Oysa ki biz albümlerimizde özenle fotoğrafları saklayan, büyüklerimizden yıllar öncesinin hatıralarını dinlemekten mutlu olan insanlardık. 24 saatte yok olan hatıralar, 24 saat bile sürmeyen ilişkiler, hatırı-hatırası olmayan arkadaşlıklar… Vefada kalmaz,samimiyette. Nereye gidiyoruz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir