İnternet

Vikipedi Giriş / Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Vikipedi giriş işlemi Türkiye’de ne yazık ki büyük bir sorun. Eğer Wikipedia’ya nasıl girilir diyorsanız, bahsedeceğimiz yöntem ile herhangi bir ekstra yöntem kullanmadan saniyeler içinde Vikipedi’ye ullaşabilirsiniz. İşte Vikipedi’ye girmenin yolu…

Türkiye’de çeşitli siyasi problemler sebebi ile erişime kapatılan Vikipedi, yıllardır araştırma ve bilgilenme gibi ihtiyaçlar konusunda oldukça büyük ve faydalı bir kaynak olarak kabul ediliyor. Sanal ansiklopedi olarak da isimlendirilen Vikipedi, kullanıcılara sunduğu sayısız makale ile herkesin en çok ihtiyaç duyduğu platformların başında geliyor. 

Google‘da araştırma yaparken ilk sıralarda mutlaka karşınıza bir Vikipedi linki gelecektir. Peki Vikipedi’nin içerdiği bu bilgilere Türkiye‘den nasıl ulaşacaksınız? Siz de Wikipedia’ya ulaşmak için zor ve karmaşık yöntemleri denemekten bıktıysanız, aşağıda bahsedeceğimiz basit yöntem ile Wikipedia üzerinden dilediğiniz linki görüntüleyebilirsiniz.

Vikipedi Giriş / Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Herhangi bir Wikipedia linkine Türkiye üzerinden ulaşmak için Vikipedi 0 yöntemini kullanacağız. Wikipedia 0‘ın ne olduğunu da uygulamalı olarak görelim.

  • Google’da arama yaptıktan sonra karşınıza gelen Vikipedi linkine tıkladığınızda şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız:

  • Görüntülemek istediğiniz linke tıkladığınızda “Bu siteye ulaşılamıyor” “ERR_CONNECTION_CLOSEDhatası ile karşılaşacaksınız.
  • Bu hatanın çözümü ve tıkladığınız linki görüntülemek için tıkladığınız linkteki “wikipedia”nın başına 0 yazarak Enter’a basın.

  • Bu işlemin ardından Wiki Zero sayfasına yönlendileceksiniz. Wiki Zero sayesinde Vikipedi’deki tüm kaynaklara sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca “Vikipedi tasarımı üzerinden görüntüle.” ile orjinal Vikipedi tasarımını da kullanabilirsiniz.

Sıfır Vikipedi ile açmak istediğiniz her link için Vikipedi giriş işlemini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir