İnternet

GSM Operatörlerinden Alacağınız Var Mı?

Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma sayesinde faturasız hat sahipleri, daha önce ödediği fazla vergileri geri alabiliyor. Yaklaşık 15 milyon kişiyi ilgilendiren vergi iadesi süreci ile birlikte alacaklı olup olmadığını öğrenmek isteyenler bir hayli fazla. Bu ödemeyi öğrenmenizin ise birkaç yolu var. 

Faturasız cep telefonu kullananlardan alınan fazla ÖİV (Özel İletişim Vergisi)’ni geri ödeme süreci ile birlikte birçok vatandaş alacaklı olup olmadığından habersiz. GSM operatörleri, fazla tahsil edilmiş olan vergileri aylık olarak hesaplayarak hat sahibinin seçimine bağlı olarak çeşitli şekillerde ödüyorlar.

GSM Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Nakit veya hatta yükleme şeklinde gerçekleşen geri ödemeleri öğrenmek için Turkcell, Vodafone ve Avea hat sahipleri öncelikle e-Devlet’i kullanabilir. Bunun için eğer bir e-Devlet şifresine sahipseniz turkiye.gov.tr  adresinden sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra e-hizmetler seçeneğine tıklayarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısmına gelin. Ardından Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/iade İşlemleri seçeneğine tıklayın.

Karşınıza Mobil İşletmeciler, Kablo/Tv, İnternet Servis Sağlayıcılar gibi tüm bilgiler çıkacaktır. e-Devlet şifreniz yoksa vergi iadesi alıp almayacağınızı operatörünüzün sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir