Google Dosya Türüne Göre Arama
İnternet

Google’da Dosya Türüne Göre Arama Yapmak

Google dosya türüne göre arama yapma imkanı sağlayarak belli bir uzantıdaki dosyaya ihtiyaç duyan kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştırmış. Peki siz Google’da dosya uzantısı ile arama yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Google’ın her sorumuza ve problemimize verdiği milyonlarca cevabın yanı sıra, günlük ihtiyaçlarımız için kullanabileceğimiz dev bir dosya arşivi de bulunmakta diyebiliriz. Belirli bir dosya uzantısı ile arama yapmak, milyonlarca sonucun içinden dosyaları tek tek aramanın yanında oldukça vakit kazandıran bir özellik. İleri seviye arama tekniklerinden birisi olan bu kısayol ile Pdf’den Power Point sunumlarına kadar bir çok dosya formatı ile arama yapabilirsiniz. 

Dosya türüne göre arama yapma programı yerine yapmanız gereken tek şey, Google’ın arama çubuğuna filetype: dosya uzantısı ‘dosyanın konusu’ şeklinde sorgu yazmak.

Örneğin bitkiler hakkında bir Power Point sunumuna ihtiyacınız varsa: 

  • filetype: ppt ‘bitkiler’

Pdf olarak eğitim makalelerine ve kaynaklara ihtiyacınız varsa 

  • bitkiler filetype:pdf site:*.edu

Bu şekilde Google dosya türüne göre arama yapma imkanı sağlayarak milyonlarca kaynağın içinde kaybolmadan aradıklarınıza kolayca ulaşabilme imkanı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir