petya virüsü
Yazılım

Petya Virüsü Nedir?

WannaCry’ın ardından bu kez de Petya virüsü dünyayı salladı.

Rusya asıllı dev petrol şirketi Rosneft‘e yapılan saldırıyla birlikte yeni bir virüs saldırısı dünyaya yayıldı. WannaCry‘ın etkileri henüz geçmemişken bu kez Petya ismi verilen virüs bir çok dev şirketi ve havaalanlarını işlem yapamaz hale getirdi.

  • Petya virüsü nedir?

Petya virüsü, bulaştığı bilgisayardaki tüm dosyaların Master Boot Record‘unu şifreleyerek çalışıyor. Bu işlemden sonra dosyaların boyut ve konum bilgileriyle birlikte dosyaların tamamı ulaşılmaz hale geliyor. Ardından korsanlar, bu dosyaları tekrar açmak karşılığında firmalardan fidye isteyip, ödenmediği takdirde dosyaları satmak ve yayınlamakla tehdit ediyorlar.

  • Petya virüsü nasıl yayılır?

Bu tarz virüsler genellikle mail yoluyla yayılıyor. Firmalara CV gibi mailler gönderilirken, bazen bu mailler fatura, iş teklifi gibi konularda olabiliyor. Virüsü bilgisayara bulaştırmak için mail’deki linklere tıklamak şart değil. E-postanıza gelen mail’e okumak için tıklamanız bile yeterli oluyor.

  • Petya virüsünden korunmak için neler yapılmalı?

Öncelikle kimden geldiğine emin olmadığınız, tanımadığınız ve sizinle alakası olmayan konulardaki maillere tıklamayın. Güvenli olmayan internet siteleri yerine mümkün olduğunca bilinen sitelere yönelin. Antivirüs programınızı mutlaka aktif tutarak, bilgisayarınız ile birlikte e-mail adresinizi de taratın. Bu tarz durumlardaki kayıplardan en az hasarla kurtulmak için mutlaka bilgisayarınızdaki dosyaları taşınabilir disklere veya Bulut sistemine depolayın.

Ayrıca Windows 7 ve Windows XP kullanıcıları Mart ayında yayınlanan MS17-010 yamasını mutlaka bilgisayarlarına kurmalılar.

MS17-010 yamasını indirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir