Mobil Yazılım

Android’in Yerine Gelecek Denilen Andromeda Hakkında Herşey

4 Ekim’de Google tarafından Pixel telefonların tanıtılacağını ve Android için çok önemli bir tarih olduğundan bahsetmiştik. Bu kez yeni akıllı telefonlarla beraber Android’e veda ederek yepyeni bir işletim sistemi göreceğiz gibi görünüyor. Sadece telefon ve tabletlerde değil, bilgisayar ve televizyonlarda da kullanılabilecek olan Andromeda’yı biraz yakından tanıyalım.

Andromeda ismini evrendeki galaksilerden birinden alır ve kelime anlamı “zincire vurulmuş kız”dır. Android’e yakın olmasından dolayı bu ismin tercih edildiğini düşündüğümüz Andromeda, ayrıca Android ve Chrome birleşimi. Windows 10 mantığıyla çalışacağı düşünülen bu işletim sistemi telefon, tablet, televizyon, akıllı saatler gibi Android’e sahip tüm cihazlarda kullanılabilecek. Andromeda’nın en büyük avantajı da bu noktada başlıyor. Telefon ve tablet dışında kullanım oranı oldukça düşük olan Android bu sayede daha da yaygınlaşabilir.

Görünüşe göre Android 7.0 Nougat yayınlanacak olan son güncelleme olacak. Kesin olmamakla birlikte, bu güncellemeden sonra telefonlara Andromeda güncellemesi gelebilir. Lansmanı 4 Ekim’de yapılacak olan yeni işletim sisteminin çıkış tarihi de, aynı gün duyurulacak.

andromeda2-nemabil

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en büyük yenilik çoklu cihaz desteği olacak. Böylece Android’e özgü oyun ve uygulamalara bilgisayarlardan da erişim imkanı sağlanacak. Bunun dışında sayısız tahmin olsa da, en kuvvetlilerinden bir diğeri tamamen yenilenmiş bir arayüz ve kullanım kolaylığı. Şuanda en büyük belirsizlik ise hangi cihazların destekleyeceği. Teknik olarak Android 8.0’ı alabilecek her cihaz Andromeda’yı da alacaktır ve çıkacak yeni cihazlar da buna hazırlı olarak piyasaya gelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir