dropbox hacklendi
Internet

Dropbox Hacklendi!

Dropbox hacklendi, 68 milyon kullanıcının kullanıcı adları ve parolaları çalındı. Yakın zamanda kullanıcılarına yolladığı e-postada parolalarını değiştirmesini isteyen Dropbox 2012 yılında yaşanan hack olaylarında 68 milyon kullanıcısının parolasının çalındığını açıkladı.

Ortada geçerli bir sebep olmamasına rağmen, yolladığı e-posta ile kullanıcılarının tedbir almak amacıyla parolalarını değiştirmeleri gerektiğini belirten Dropbox’ın bu hareketinin altından, kapsamlı data hırsızlığı çıktı. Eski parolaları depolayan ve güvenlik açığına neden olan bir dosyayı araştırmaya başlayan Dropbox yetkilileri, 2012 yılında yaşanan hack olaylarında yaklaşık 69 milyon kullanıcı adı ve parola bilgisinin çalındığını tespit ettiler.

Üst Düzey bir Dropbox çalışanı tarafından doğrulanan hack saldırısı sonucu oldukça geniş bir güvenlik ihlalinin meydana geldiğini söyleyebilmek mümkün. Konuya açıklık getiren Bilgi Güvenliği Uzmanı Troy Hunt ise, ele geçirdiği 5 GB boyutundaki kullanıcı data’larını içeren veriyi inceleme fırsatı yakaladığını, ve 2012 yılından bu yana parolasını değiştirmeyenlerin datalarının büyük risk altında olduğunu belirtti.

Parolalarınızı sık sık değiştirin.

Troy Hunt, listede eşinin 20 karakterden oluşan oldukça karmaşık parolasının bile bulunduğunu belirtti. Herkesin kendi güvenliği için parolasını sık sık değiştirmesini de tavsiye ediyor. Daha önce defalarca hacklenen Dropbox, ortaya çıkan bu son fiyasko sonrasında büyük bir güven kaybına uğramış ve ticari itibarını oldukça zedelemiş durumda.

Hatırladığınız üzere daha önce 2014 yılında 7 milyon kullanıcı adı ve parolayı çalan hacker’lar, bu verilerin 420 adetini Pastebin sitesinde paylaşarak saldırının başarılı olduğunu kanıtlamıştı.

Yaşanan bu olaylar sonrasında kullanıcıların Cloud hizmetlerine olan güvensizliklerinde çokta haksız olmadığı kanıtlanmış durumunda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir