akk kalkıyor
Internet

AKK 2018 Yılında Tamamen Kalkıyor

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yıllardır isyan ettiği uygulama olan AKK, 2018 yılında tamamen kalkacak. Müjdeli haberi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan verdi.

Ahmet Arslan, 7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı’nın açılış konuşmasında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan en dikkat çekici olanı ise hiç şüphesiz AKK ile ilgili olan yorumları oldu. Adil Kullanım Kotası uygulamasının 2018 yılının Mayıs ayından itibaren kademeli olarak, 2018 yılının sonuna kadar da tamamen kaldırılacağının müjdesini veren Arslan, ayrıca internetin bir ‘araç’ olmaktan çıkıp, yeni bir yaşam tarzı olduğunu da vurguladı.

14 yıl önce 22 bin olan geniş bant internet abonesinin bugün 60 milyona geldiğini vurgulayan Bakan, konuşmasında gençlerin tüm yaşam tarzını etkileyen internetin başıboş bırakılmaması gerektiğini, 3,5 milyar insanın internet kullandığını, yaklaşık 2,5 milyar insanın aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu, 4 milyara yakın insanın mobil telefon sahibi olduğunu, mobil cihazlar üzerinden sosyal medyayı kullananların sayısının ise 2 milyarı geçtiğini söyledi.

Adil Kullanım Kotası’nın kalkacağının haberi kısa bir süre içerisinde Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi Twitter adresinden de duyuruldu.

Adil kota kullanımı konusunda, mayıs itibarıyla kademeli geçiş olacağını ifade eden Arslan, “AKN, 2018 sonu itibarıyla tamamen kalkacak. Özellikle gece kullanılan internet de kotadan düşülmeyecek.” dedi.

Bu haber ile birlikte Türkiye’deki internet kullanıcılarını isyan ettiren AKK ne zaman kalkacak? soruları da yanıtlanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir