Inceleme

AMD’den Yeni Nesil İşlemci Mimarisi: Zen

AMD’nin en yeni mimari ile ürettiği işlemciler yakında piyasaya çıkıyor. Peki son yılların en iyi işlemcisi ünvanına sahip Zen işlemciler gerçekten anlatıldığı kadar iyiler mi?

Intel ile arasındaki rekabetle sürekli tartışma konusu olan AMD, sahip olduğu artı yönlere rağmen ne yazık ki gerçekten Intel’in gerisinde kalıyor. Bu durumu değiştirmeye kararlı olan firma, Zen mimarisi ile ürettiği işlemcilere oldukça güveniyor. Zen işlemciler ile rakibi Intel’in kullanıcılarını da kendisine çekmek AMD’nin hedeflerinden birisi. AMD kullanıcıları kadar Intel kullanıcılarını da heyecanlandıran bu yeni işlemcileri biraz yakından inceleyelim. Zen gerçekten bahsedildiği kadar iyi mi?

Zen işlemciler çeşitli tanıtım ve kontrollerden geçse de henüz zorlu testlerle karşılaşmadı. Fakat firma Zen’in günümüzdeki mimariden yüzde 40 daha iyi performansa sahip olduğunu söylüyor. Intel’in en yeni işlemcilerindeki performans farkının yüzde 10-20 arasında olduğu göz önüne alınınca bu değer oldukça iyi görünüyor. Fakat bu performansın ne derece doğru olduğu belli başlı testlerden sonra netleşecek.

Akıllara takılan bir başka soru ise güç tüketimi. Bu derece yüksek performansın yanında özellikle dizüstü bilgisayarların pillerindeki değerler değişiklik gösterecek mi? Zen işlemcilerin güç açısından verimli olup olmadığı henüz netleşmeyen bilgilerden birisi. 

NVMe uyumlu ve Thunderbolt 3’ü destekleyen yeni Zen işlemciler, AMD CEO’su Lisa Su’nun açıklamalarına göre yıl sonuna kadar piyasada dolaşmaya başlayacak. Ancak önümüzdeki senenin başına kadar uzaması da mümkün. Öncelikle sunucular için, daha sonra ise dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir