Inceleme

4K Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey, Almaya Değer Mi?

4K TV’lerin fiyatlarında ilk çıktığı zamanlara göre ciddi bir düşüş yaşandı. Yine de uygun fiyatlı olarak nitelendirilemeyen bu TV ve monitörler almaya değer mi, yoksa biraz daha beklemeli misiniz? 4K teknolojisi nedir? 4K hakkında herşeyi açıklamaya çalıştık.

Ultra Yüksek Çözünürlük yani 4K teknolojisi son birkaç yıldır televizyon piyasasında boy gösteriyor. 480p’den günümüzde en sık kullanılan 1080p çözünürlüğe kadarki süreçte sürekli yeni TV ve monitörler revaçta oldu. Son teknoloji olan 4K’ya yükselip yükselmemek de bir çoğumuzun aklını meşgul eden sorulardan birisi.

1080p’ye göre 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip olan 4K tam olarak 3840×2160 piksel çözünürlüğe sahip. 1920×1080 çözünürlükteki 1080p adını dikey çizgi pikselinden alır. 4K ise yatay çizgi piksellerini sayar. Üreticiler 4K adını ise 3840’ın 4000’e yakın olmasından dolayı vermişlerdir.

4K cihazlar ilk çıktığı zamanlar inanılmaz derecede pahalıydı. Bunun yanında çok az içerik olması gibi sebeplerden dolayı 4K ürünler almak pek mantıklı değildi. Fakat günümüzde 4K TV ve monitörler eskisine göre nispeten uygun fiyatlara sahipler ve içerik bulmak daha kolay hale geldi. Eğer elinizdeki cihazları 4K’ya çevirmek istiyorsanız çok acele etmeyin, fakat yeni bir cihaz almak zorundaysanız tercihiniz mutlaka 4K’dan yana olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir