donanım sıcaklığı
Donanım

Donanım Sıcaklığı Ölçme

Bilgisayarınızdaki yavaşlık ve donmanın sebebinin donanım sıcaklığı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınızda bulunan donanımların sıcaklığını ölçme için aşağıdaki adımları takip edin.

Donanım sıcaklığı belirli bir dereceye kadar bilgisayarın her parçasında normal bir durumdur. Ancak bu sıcaklık normalin üstüne çıktığı zaman geri dönülemez sorunları da beraberinde getirebilir. Eğer bilgisayarınız fanlarınızın yetemeyeceği kadar çok ısınırsa, bu durum donanımlarınızda bazı hasarlara yol açabilir.

Bilgisayar parçalarının normalden fazla ısındığını düşünüyorsanız, bu duruma yol açacak bazı sebeplere dikkat etmelisiniz.Termal macununuzun kuruması, donanımlarınızdaki fanların yetersiz kalması veya arızalanması, kir ve toz en temel sebeplerdir. Pc’de sıcaklığın önüne geçmezseniz, muhtemelen aşırı ısınan parçalarınız yanarak kullanılmaz hale gelecektir.

Bu sebeple, eğer bilgisayarınıza yük olacak çalışmalar yapıyorsanız (render, oyun, çizim vs.) bir yandan ara ara donanım sıcaklığını kontrol etmekte fayda var 🙂 Gelelim bilgisayarımızdaki bu donanımların sıcaklığını nasıl kontrol edeceğimize.

Bilgisayar donanım sıcaklığı ölçme için en kolay yol; HWMonitor

Sıcaklık ölçme konusundaki en kullanışlı program bize sorarsanız hiç şüphesiz HWMonitor’dur. Cpuid isimli şirket tarafından yayınlanan bu basit program sayesinde bilgisayarınızdaki her bir parçanın en düşük ve en yüksek sıcaklıklarıyla beraber o anda kaç derece olduğunu görebiliyorsunuz. Aynı zamanda fanlarınızın dönüş hızları gibi diğer bazı detayları da görebilmek mümkün.

donanım sıcaklığı

  • Programı açtığınızda karşınıza çıkan ekrandaki Sensor kısmının altında bilgisayarınızda bulunan tüm donanımları görebilirsiniz.
  • Value anlık değerleri gösterirken;
  • Min en düşük , Max ise o donanımın ulaştığı en yüksek değeri gösteriyor.

Siz de bu kullanışlı programa bir göz atmak isterseniz, Cpuid’nin resmi web sitesindeki bu linkten indirebilirsiniz. HWMonitor’un sadece Windows işletim sisteminde çalıştığını unutmayın.

donanım sıcaklığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir