anakart ile ekran kartı uyumu
Donanım

Anakart ile Ekran Kartı Uyumu – Ekran Kartı Anakarta Uyar Mı? PCI-E 2.0 vs 3.0

Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının yeni bilgisayar konfigürasyonu oluşturacağı veya mevcut bilgisayarında güncelleme yapacağında yaşadıkları endişelerden birisi olan uyumsuzluk problemi sorularını sizler için yanıtlamaya çalıştık. Bu konuda “Ekran kartı anakarta uyar mı?” , “Ekran kartı tam performans verir mi?” gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle ekran kartlarının bağlantı tiplerinden bahsedelim;

 • Harici ekran kartları PCI-Express (16X) ve AGP (8X) olmak üzere ikiye ayrılır. Ekran kartının türünü soketine bakarak kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Sizler için eklediğimiz karşılaştırmada da göreceğiniz üzere AGP slotunun yaklaşık olarak ortasında bir ayraç bulunurken PCI-Express ekran kartlarının neredeyse sonuna doğru bir ayraç bulunur.

PCI-Express ile AGP karşılaştırma

 • AGP ekran kartlarının üretimi ve desteği tamamiyle sonlandırıldığından dolayı yeni bir ekran kartı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken şey: soket türü değil versiyonudur çünkü AGP ekran kartlarını artık piyasada bulmak imkansıza yakın sayılabilir. Kontrol ettiğinizde yeni çıkan tüm ekran kartlarının ve anakartların PCI-Express olduğunu görebilirsiniz. Artık ekran kartlarını AGP – PCI olarak değil, PCI Express 2.0 ve 3.0 olarak ayırıyoruz.

Bütün PCI-E ekran kartları, PCI-E ekran kartlarına uyar mı?

 • Evet, PCI-E 2.0 bir anakarta PCI-E 3.0 bir ekran kartını takabilir problemsiz çalıştırabilirsiniz. Soket uyduğu sürece bir problem yaşamayacaksınız.

PCI-E 2.0 slotu ile 3.0 slotu aynı mı?

 • Bu sorunun yanıtı da önceki soru gibi evet, bir anakartın veya ekran kartının slotuna bakarak versiyonunu anlamanız mümkün değildir.

PCI-E 2.0 Anakarta, PCI-E 3.0 ekran kartı takılır mı? Performans Kaybı Yaşanır mı?

 • İlk soruda da belirttiğimiz gibi anakart ve ekran kartının PCI-E versiyonları farklı olsa da kullanabilirsiniz ancak anakartın versiyonunun ekran kartından düşük olduğu durumlarda FPS kaybı yaşanabiliyor. Bu durum şuanki ekran kartlarında çok büyük kayıplar oluşturmasa da GPU teknolojileri ilerledikçe eski versiyon anakartlardaki darboğaz miktarı daha da yükselecektir.

PCI-E 2.0 ile 3.0’ın farkları nelerdir?

 • PCI-E 2.0 Slotu Saniyede 8GB veri transferi yapabilirken 3.0 slotu saniyede 16GB veri taşıyabiliyor.

Aşağıdaki videoda AMD R9 290 Chipsetli bir ekran kartının PCI-E 1.1, 2.0 ve 3.0 slotlarında yapılmış benchmark testlerini görebilirsiniz.

Ekran kartı ile anakart uyumu hakkında merak ettiklerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Anakart ile Ekran Kartı Uyumu – Ekran Kartı Anakarta Uyar Mı? PCI-E 2.0 vs 3.0

 1. Merhaba eski anakartıma yeni bir ekran kartı takmak istiyorum. dönüşürücü gibi bir aparat bulabilirmiyim.teşekkür ederim.
  MODEL ECS P4M800-M7
  SLOTLAR
  1 x AGP 8X/4X slot
  3 x PCI slots
  1 x CNR slot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir